Jeśli marzy nam się szczupła sylwetka i chcemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów, czas najwyższy dokonać pewnych zmian w diecie i przestać stronić od aktywności fizycznej. Dobrze zbilansowana dieta i regularna dawka ruchu jest kluczem do sukcesu – ładnej figury, dobrego zdrowia i samopoczucia.
Co jeść na diecie, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, zachować szczupła sylwetkę?
Kluczową kwestią w przypadku diety odchudzającej jest to, aby zadbać o deficyt kaloryczny. Trzeba więc spożywać mniej kaloryczne posiłki, ale nie oznacza to bycia ciągłe głodnym. Zacząć należy od wykluczenia lub mocnego ograniczenia napojów słodzonych, białego pieczywa, słodyczy, rozgotowanych makronów, smażonego mięsa, ziemniaków, alkoholu. W diecie powinny zagościć świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe, otręby, kiełki, chude wędliny i mięsa, owoce morza, ryby, ryż brązowy, oliwa z oliwek i oleje zimnotłoczone, pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce.
Co jeść przed treningiem, aby był on bardziej efektywny?
W dniu treningowym warto zjeść przed aktywnością fizyczną posiłek zawierający produkty o niskim indeksie glikemicznym, co zapewni powolny wzrost cukru we krwi, czyli stały dopływ energii podczas trwania całego treningu. Śniadanie powinno składać się z węglowodanów, głównie złożonych. Posiłki powinny być niskobłonnikowe i niskotłuszczowe. W przypadku treningu wieczornego wystarczy sięgnąć po niedużą przekąskę węglowodanową.

Co jeść po treningu, aby uzyskać jak najlepsze efekty?
Po treningu najlepiej sprawdzają się posiłki składające się z produktów o wyższym indeksie glikemicznym, dzięki czemu organizm je szybko przyswoi. Wysiłek fizyczny, szczególnie ten intensywny, wyczerpuje rezerwy energetyczne, dlatego kluczowe jest uzupełnienie utraconego glikogenu w mięśniach. Istotne jest też dostarczenie odpowiedniej ilości białka, które jest niezbędne do rozbudowy tkanki mięśniowej. Świetną opcją będą: ryby, jaja, mięso, soja, rośliny strączkowe, twaróg, jogurt, mleko. W przypadku porannego treningu można pozwolić sobie na większy stosunek węglowodanów do białek, bez obawy o utycie. Po treningu popołudniowym lepiej sprawdzają się koktajle proteinowe. Wieczorny posiłek potreningowy powinien zawierać węglowodany proste, ale nie te z przetworzonych produktów. Po treningu siłowym ważne jest zjedzenie do 30 minut przekąski z węglowodanów prostych, a w ciągu następnych dwóch godzin posiłku złożonego z węglowodanów i białka.