Wiele osób, które zastanawiają się jak zacząć grać na giełdzie bierze pod uwagę fundusze inwestycyjne. Często taki wybór wydaje się łatwiejszym wejściem na giełdę i naukę swobodnego poruszanie się po niej, ale nie każdy wie jak zacząć inwestować na giełdzie i nie zawsze rozumie prawidła rządzące funduszami inwestycyjnymi.
Obligacje skarbowe czy warto?
Alternatywą dla lokat bankowych są obligacje, które stanowią dobre źródło dochodu, ale konieczne jest sprawne poruszanie się w kręgu tych zagadnień. W praktyce inwestowanie w obligacje to nic innego jak pożyczanie pieniędzy Skarbowi Państwa. W zamian zyskuje się odsetki, które stanowią źródło dochodu.
Inwestować może każdy, kupując jednostki uczestnictwa funduszy obligacji lub też bezpośrednio obligacje od Skarbu Państwa. A jak to wygląda jeśli chodzi o profesjonalizm funduszy inwestycyjnych oraz koszty utrzymania?
Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne?
Specjaliści wskazują, że tak, o ile liczymy się z małym brakiem profesjonalizmu a często wysokimi kosztami utrzymania funduszy. Są osoby, które na tyle płynnie poruszają się w tej branży, że odnoszą sukcesy. Jednak początkujący muszą liczyć się z pozornym profesjonalizmem, kiedy szukają np. odpowiedniej instytucji finansowej do lokowania środków. Typowy doradca to osoba doświadczona i kompetentna, ale często jej rola polega na dobrej sprzedaży produktów firmy, co nie oznacza, że klienci osiągną wysokie dochody z tego tytułu.
Kolejna kwestia to fakt, że na funduszach z założenia mają zarabiać zarówno założyciele, jak i kadra zarządzająca, a sam kapitał i jego wysokość mają wpływ na zyski. Dlatego fundusze powinny się dobrze sprzedawać, m.in. przez pośredników i oferowane im prowizje. Dla osoby, która zaczyna inwestować w tej branży jest często konflikt interesów, bo pośrednik nie zawsze oferuje to, co najlepsze dla kupującego, ale czasem produkty, za jakie otrzyma najwyższą prowizję.
Początki zarabiania na funduszach inwestycyjnych nie są łatwe, ale osoby, które mają czas i chcą się uczyć mogą takie zajęcie zamienić na sposób na stałe dochody, licząc się, jednak z możliwymi potknięciami po drodze i możliwymi stratami finansowymi.