Możesz się uważać za osobę spokojną, opanowaną i pozytywnie do wszystkiego nastawioną, ale stres może cię zaskoczyć. Możesz jednak wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem i skąd on się bierze, dzięki czemu szybciej odzyskasz spokój i wewnętrzne bezpieczeństwo.
Sposoby na stres – czym on jest i skąd on się bierze?
Praca, szybkie tempo życia, pogoń za karierą i wygodnym życiem oraz piętno mediów, którym wydaje się, że motywują, ale tak naprawdę wyliczają to, do czego masz dążyć za wszelką cenę. Wszystkie te czynniki wywołują stres. Nie unikniesz go, ale możesz wiedzieć jak sobie z nim radzić.
Kiedy pojawia się stres?
- Czujesz się zagrożony.
- Czujesz się negatywnie zaskoczony.
- Czujesz, że zadanie, które masz wykonać cię przerasta.
- Czujesz wewnętrzny niepokój, który jest nieuzasadniony.
Wszystkie te objawy są wywołane stresem, który jest naturalną reakcją twojego organizmu na czynniki zewnętrzne lub sytuacje.
Stres towarzyszy człowiekowi od dziecka. Choć sam możesz nie pamiętać własnych doświadczeń ze stresem, w łatwy sposób zaobserwujesz je na własnych dzieciach. Te, nie boją się go okazywać co okazuje się zdrowsze, ponieważ szybko wypierają problem z pamięci.
A jak jest z Tobą? Okazujesz swoje odczucia, czy dusisz je w sobie i zastanawiasz się jak zwalczyć stres?
Jakie są objawy stresu?
Stres może minąć szybko, czyli w momencie, gdy bodziec go wywołujący staje się przeszłością, a Ty „odhaczasz” kolejne doświadczenie na swojej liście.
Możesz jednak odczuwać długotrwałe skutki stresu, jeśli ten się przedłuża w czasie (choroba bliskiej osoby, długi, kłótnie w rodzinie, niestabilna sytuacja w pracy). Objawy, które w związku z tym mogą się pojawić to:
- cykliczne bóle głowy;
- ataki bólowe kręgosłupa;
- brak apetytu;
- spadek wagi;
- rozregulowany cykl miesiączkowy u kobiet;
- wypadanie włosów;
- osłabione paznokcie i kłopoty z cerą;
- bezsenność;
- obniżona odporność.
Jak radzić sobie ze stresem?

Jeśli czujesz, że stres pogarsza jakość twojego życia, powinieneś sięgnąć po sprawdzone sposoby na stres. Jakie?
- wyciszenie i zebranie myśli, które pozwolą Ci odzyskać spokój, pewność siebie i wyjść z zakłopotania. Chwile spędzone z samym sobą na słuchaniu muzyki lub po prostu przebywaniu w ciszy, pozwolą ci wyjść z chaosu, który prawdopodobnie jeszcze bardziej napędzał twój dyskomfort;
- aktywność fizyczna, która pozwoli ci „wyrzucić” z siebie negatywne myślenie;
- rozmowa z osobą bliską lub postronną, która pomoże ci spojrzeć na problem z innej perspektywy;
- sen, dzięki któremu zregenerujesz organizm, aby te mógł stawić czoła wyzwaniom;
- „odcięcie” się od problemu, który wywołuje u ciebie negatywne skutki. Jeśli praca wzbudza w tobie zbyt wiele emocji, może warto ją zmienić? Jeśli tkwisz w „toksycznym” związku, może warto rozpatrzeć jego zakończenie?
- suplementy oparte na ziołach, które dzięki ekstraktom z melisy pozwolą ci się wyciszyć. Jeśli bardzo stresuje cię sytuacja, w której musisz uczestniczyć (na przykład ważne spotkanie lub pogrzeb bliskiej osoby), pomóż sobie doraźnie suplementem lub wypij kojący napar z ziół.
