Zawstydza Cię widok białego pyłu, który sypie się z głowy? Nic dziwnego. Łupież przychodzi nagle, ale odbiera radość życia i poczucie własnej wartości. Chcąc się go szybko pozbyć, trzeba wiedzieć skąd się bierze i jak zwalczyć.
Jak zwalczyć łupież, ale najpierw czym on jest i skąd się bierze?
Mały problem, ale przewraca życie do góry nogami. Dlaczego? Nie dość, że wywołuje dyskomfort w postaci świądu skóry głowy, to jeszcze nieestetycznie osypuje się i osadza na ubraniach. Przez łupież możesz czuć się gorszy, ponieważ wydaje Ci się, że otoczenie postrzega to jako chorobę lub zaniedbanie.
Możesz jednak odzyskać pewność siebie, oraz przywrócić zdrowie skórze na głowie, wiedząc jak pozbyć się łupieżu. Najpierw jednak musisz poznać jego przyczynę.
Źródłem problemów skórnych głowy mogą być:
- zaburzenia hormonalne, szczególnie niedoczynność lub nadczynność tarczycy;
- osłabienie organizmu;
- alergie pokarmowe lub wywołane czynnikami zewnętrznymi;
- długotrwale towarzyszący stres;
- zła dieta (obfitująca przede wszystkim w cukry);
- źle dobrane kosmetyki do włosów;
- uwarunkowania genetyczne;
- niedokładne spłukanie włosów wodą;
- rzadka lub niewłaściwa higiena głowy.
Rodzaje łupieżu
Możesz nie wiedzieć jak zwalczyć łupież lub jaki wybrać szampon przeciwłupieżowy, jeśli nie znasz dokładnej przyczyny pojawienia się problemu.
Żeby skutecznie pozbyć się białego pyłu i cieszyć się życiem towarzyskim musisz wiedzieć, że łupież jest chorobą, która dzieli się na kategorie:
- Łupież pstry, który ma podłoże grzybiczne i pojawia się nie tylko na głowie, ale też na klatce piersiowej, szyi lub kończynach;
- Łupież biały, który towarzyszy przede wszystkim dzieciom i występuje w postaci białego nalotu na twarzy i kończynach;
- Łupież łojotokowy (tłusty), któremu towarzyszy intensywny świąd głowy, a sam nalot jest koloru żółtawo-brązowego o tłustej konsystencji;
- Łupież pospolity (zwykły), który jest najczęściej występującą odmianą sypkiego pyłu na skórze głowy.

Jak zwalczyć łupież?
Chcąc powiedzieć łupieżowi stanowcze „do widzenia” i odzyskać normalne życie bez tej choroby, musisz dobrać odpowiedni szampon na łupież. W jaki sposób?
- zwalcz grzyby antybiotykiem, czyli szukaj takiego szamponu, który ma go w składzie (przede wszystkim ketokonazol);
- złuszcz suche płatki lub zmniejsz łojotok, dzięki kwasowi salicylowemu, który powinien pojawić się w składzie kosmetyku;
- odżyw skórę głowy i wzmocnij włosy, dzięki cynkowi. Jest częstym elementem szamponów, ale możesz też przyjmować go w postaci kapsułek;
- pozbądź się podrażnień i zaczerwienień, dzięki aloesowi. Używaj olejów lub płukanek z tego składnika.
Możesz szybko odzyskać równowagę i cieszyć się zdrowymi, czystymi włosami, jeśli sięgniesz po właściwy szampon przeciwłupieżowy. Warto poświęcić temu wyborowi szczególną uwagę, żeby odzyskać pewność siebie i nie wstydzić się krępującego, białego pyłu.