W sezonie przeziębień i grypy niejednokrotnie można obudzić się z silnym i bardzo nieprzyjemnym bólem gardła. Nie musi on od razu oznaczać zachorowania na anginę, a zapalenie gardła może być wywołane przez wirusy albo bakterie. Powodują one nieprzyjemne uczucie łaskotania, drapania i mniej albo bardziej nasilonego bólu.
Domowe sposoby na ból gardła
Kiedy odczuwa się te nieprzyjemne dolegliwości, a szczególnie nasilony ból gardła przy przełykaniu, to warto temu jak najszybciej zaradzić. Dla wielu osób skuteczne będą domowe sposoby na ból gardła. Po pierwsze pomocne może być picie dużej ilości płynów. W takiej sytuacji warto wypijać do trzech litrów wody (niskozmineralizowanej) dziennie. Trzeba ją pić często, ale w niewielkich porcjach. Skutecznym, a zarazem zdrowym nawilżeniem dla śluzówki gardła będzie gorąca herbata z dodatkiem soku malinowego, miodu i cytryny. Miód złagodzi ból gardła, a maliny i cytryna przyczynią się do zahamowania rozwoju infekcji. Innymi wartymi uwagi napojami będą: napar z siemienia lnianego (które powlecze przełyk cienką błonką i dzięki temu zredukuje uczucie „drapania”), mleko z masłem i miodem czy też napar z imbiru. Przygotowanie tego ostatniego polega na gotowaniu jednego plastra imbiru przez kilka minut w 200 ml wody, a następnie dodanie do niego plasterka cytryny i dwóch łyżek miodu. Wszystkie takie napoje nawilżają gardło i uśmierzają nieprzyjemne dolegliwości.
Co jeszcze może pomóc na ból gardła?
Skutecznym, domowym sposobem na ból może być także płukanie gardła solą (rozpuszczoną w wodzie). Taka płukanka ma bowiem działanie dezynfekujące. Tym co może pomóc na początkowym etapie zwalczania infekcji gardła będzie także czosnek. Ma on właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a wiec pomaga w szybszym zwalczeniu choroby. Przy bólu gardła w ciągu dnia można zjeść kilka ząbków czosnku – np. na kanapce. Z racji tego, że bolące gardło powinno być jak najlepiej nawilżone, trzeba pamiętać nie tylko o piciu, ale także o utrzymywaniu w pomieszczeniach odpowiedniego poziomu wilgotności. Mogą w tym pomóc albo nawilżacze powietrza albo mokre ręczniki położone na kaloryferze. W nawilżeniu gardła może pomóc też wykonanie inhalacji z roztworem soli fizjologicznej.